Czujniki zbliżeniowe indukcyjne (krańcówki indukcyjne)
Nasza oferta zawiera między innymi czujniki indukcyjne w różnorodnych typach obudów, w wersjach z czołem zabudowanym jak również odkrytym.
Typy obudów czujników indukcyjnych:
- cylindryczne od Ø M3mm - Ø M47mm ( np. M3, M4, M5, M6.5, M8, M12, M18, M30, M47 )
- obudowy prostopadłościenne prostokątne, kwadratowe, szczelinowe, pierścieniowe
- wykonanie z tworzywa sztucznego i metalu (mosiądz niklowany, mosiądz chromowany, stal nierdzewna, metal teflonowany - odporny na iskry spawalnicze)
- dostępne zasięgi od 0,8mm - do 100mm
- z wyjściem dyskretnym PNP / NPN / NAMUR oraz analogowym 0/4-20mA, 0-10V
- z różnorodnym sposobem zasilania i rodzajem wyjścia, 2-przewodowe, 3-przewodowe, 4-przewodowe, 5-przewodowe
- wersje czujników zasilane prądem stałym DC i zmiennym AC na napięcie od 10-230V
- wykonania standardowe poziom ochrony IP67, IP68, oraz higieniczne dla przemysłu spożywczego z IP69K
- pracujące w szerokim zakresie temperatur od -40° do +250°C
- wykonania ze stałym współczynnikiem detekcji FACTOR=1 dla wszystkich metali (ten sam zakres detekcji dla stali nierdzewnej, mosiądzu, aluminium itp.)
- sposoby połączeń: z przewodem, złączem konektorowym na wtyk M8, M12, M7/8', M1/2 oraz terminalem zaciskowym bezpośrednio w czujniku
- łatwa identyfikacja zadziałania poprzez diody LED,
- zabezpieczenie nadprądowe
- zabezpieczenie przeciwzwarciow
Wśród naszej oferty czujników indukcyjnych znajdą Państwo produkty wysokiej jakości o nietuzinkowych parametrach.
Takimi właściwościami charakteryzują się czujniki indukcyjne TURCK z serii UPROX+
Jakie zalety oferuje uprox®+?
Czujniki uprox®+ firmy TURCK zawierają bardzo innowacyjną cewkę oraz oryginalna technologię wykonania dzięki, którym posiadają unikalne cechy charakterystyczne.
Czujniki z tej serii zapewniają najwyższe zakresy detekcji bez współczynnika korekcji dla różnych metali, odporność na pola magnetyczne wytwarzane w procesach produkcyjnych oraz poszerzony zakres temperaturowy, jak też możliwość montażu czujnika poniżej powierzchni montażowej zabudowy z metalu.
Stosowanie czujników z serii UPROX+ przynosi wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. Na ogół stosowana duża paleta typów może zostać zastąpiona niewielką liczbą typów czujników uprox®+. W ten sposób unika się braków materiałowych i przyspiesza proces wymiany, jednocześnie usprawniając utrzymanie ruchu, a co za tym idzie znacznie redukuje koszty.
Można założyć, że to najpopularniejsze czujniki stosowane w przemyśle. Obecnie na świecie występuje ogromna gama tego rodzaju elementów, jedne z nich są mało popularne i stosunkowo tanie, inne zaś bardzo znane ale nie koniecznie tanie. Czujniki indukcyjne (krańcówki) produkowane przez renomowane marki w dużym procencie mogą okazać się bardzo niezawodne pod wieloma względami. Poniżej przedstawiamy krótki opis zasady działania tego typu czujników.
Zasada działania czujników indukcyjnych:
Czujniki indukcyjne zwane także krańcówkami służą do detekcji metalu np. miedzi, aluminium, żelaza, mosiądzu, stal nierdzewna itp.Dzięki nim w urządzeniach określa się położenie poszczególnych narzędzi czy też elementów ruchomych. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie zaawansowaną maszynę bez czujników indukcyjnych. Niektórzy użytkownicy stosują najtańsze czujniki z obecnych na rynku, ale w ten sposób narażają się na częstsze awarie i przestoje.Inni zaś bazują na zaufanych i sprawdzonych producentach co często pozwala na większy komfort i niezawodność działania.
Zasada działania czujnika indukcyjnego polega na zmianie pola elektormagnetycznego, w momencie wprowadzenia metalowego obiektu w jego pole działania. Zmienne pole magnetyczne wytwarzane przez czujnik wzbudza w przewodniku prądy wirowe.
Czujniki mogą być zasilane prądem stałym (10 – 30 VDC) lub przemiennym (10 – 250 VAC).
W zależności od typu, czujniki indukcyjne posiadają różne obwody wyjściowe, które zapewniają różne sygnały.
Nasza firma stosuje czujniki indukcyjne wysokiej jakości, a zarazem tanie w eksploatacji i jednocześnie bardzo trwałe.
Z pośród nich proponujemy czujniki indukcyjne z wyjściem dwustanowym:
- z wyjściem dyskretnym PNP - gdy czujnik zostaje zainicjowany to wystawia na wyjściu stan wysoki, bliski jego napięciu zasilania
- z wyjściem dyskretnym NPN - gdy czujnik zostaje zainicjowany to wystawia na wyjściu stan niski, 0V
- z wyjściem dyskretnym NAMUR standard urządzeń iskro bezpiecznych do stref wybuchowych ( 8,2V )
- z wyjściem analogowym - gdy czujnik zostaje zainicjowany to wystawia na wyjściu sygnał analogowy: prądowy od 0-20 mA lub 4-20 mA, albo napięciowy od 0 do 10 V, sygnał ten jest zależny od tego w jakiej odległości znajduje się metalowy obiekt.